O. Nostocales

Picture
Joon. 11. Aphanizomenon sp
Seltsi kuuluvad heterotsüste ja akineete omavad niitjad vormid. Paljudel liikidel on rakkude ühenduskohad nöördunud, mistõttu meenutavad niidid pärlikeed. Niidid võivad olla puntras, moodustades mikroskoopilisi või silmaga nähtavaid kolooniaid. Esinevad peamiselt mage- või riimvees. Mitmed liigid võivad põhjustada õitsenguid, sealhulgas mürgiseid. Levinumad planktilised perekonnad on:

1. Aphanizomenon.
Trihhoomis rakud silindri- või tünnikujulised, laiusega 2-8 μm, pikkusega 3-17 μm. Perekonda kuulub ca 30 liiki, mis elavad mage- või riimvees. Sagedamad on A. flos-aquae (Peipsis) ja A. sp. ('baltica') (Läänemeres). Mõlemad liigid võivad põhjustada veeõitsenguid, sealhulgas toksilisi.  

Picture
Joon. 12. Nodularia sp
2. Nodularia.
Perekonda kuulub ca 30 liiki, nendest 4 planktilise eluviisiga. Planktilistel liikidel esinevad aerotoobid. Sirged või kõverad trihhoomid esinevad vees üksikult või kimpudena. Rakud trihhoomis on tünnikujulised; nende laius on alati suurem kui raku pikkus. Liigid esinevad peamiselt riim- või merevees. Sagedaim liik: N. spumigena (esineb Läänemeres), mis võib põhjustada mürgiseid veeõitsenguid mere avaosas ja Soome lahes.



Picture
Joon. 13. Dolichospermum lemmermannii.
3. Dolichospermum.
Perekonnast Anabaena on eraldatud molekulaarbioloogiliste meetoditega ca 50 liiki ning koondatud alamperekonda Dolichospermum. Liigid on planktilise eluviisiga, valdavalt mage- või riimvees. Niidid võivad olla sirged või kõverad (liigispetsiifiline tunnus), sisaldavad aerotoope. Võivad põhjustada veeõitsenguid, sealhulgas mürgiseid. Sagedaim liik: D. lemmermannii. Peipsis esineb mitmeid selle perekonna liike.


Picture
Joon. 14. Gloeotrichia sp
4. Gloeotrichia.
Perekonda kuulub 16 liiki, nendest kaks planktilise eluviisiga. Basaalset heterotsüsti ja akineeti omavad sirged või kõverad trihhoomid moodustavad limaseid kolooniaid, mille mõõtmed võivad ulatuda mitme sentimeetrini. Koloonia värvus võib olla väga varieeruv: kollakas, pruun või must. Enamus liike elab magevees. Sagedaim liik: G. echinulata (esineb mitmes Eesti järves, incl. Peipsis, kus võib põhjustada veeõitsenguid. Esineb ka Läänemeres).